DRIFFIELD SHOW 2022

Wednesday 20th July: Timetables

WOOLLEY & PARKS MAIN RING

Please note that the times below are approximate and are subject to change 

8:00am

Class 20

Class 21

Open Ridden Hunter

Small Ridden Hunter

Ridden Hunter Championship (HL Slouler Cup)

8:30am

BSPS Lead Rein Pony

BSPS Mountain & Moorland Lead Rein Pony

BSPS First Ridden Pony

BSPS Mountain & Moorland First Ridden Pony

Mini Pony Championship (TC Beswick & Frank Palmer Cups)

Class 28

Class 29

Class 30

Class 31

9:30am

Class 22

Open Ridden Cob

10:00am

BSPS Mixed Height Open Show Pony

Local Ridden Pony

BSPS Mixed Height Open Show Hunter Pony

Open Fancy Dress

Class 32

Class 33

Class 34

Class 35

10:30am

Class 23 - 25

Class 26 - 27

Hunter Mares & Foals

Hunter Youngstock (Stardale Trophy)

Hunter Championship (A Fetches Cup)

12 noon

Atkinson's Action Horse Display Team

12:30pm

Class 1

Single Heavy Horses, Trade only

1:15pm

British Showjumping 1.40m Open Championship 

Class 40

2:15pm

Parade of Fox Hounds

2:40pm

Three or more Heavy Horses in Harness, Trade only

Class 2

3:10pm

GRAND PARADE - Prize winners and presentation of awards

3:45pm

Atkinson's Action Horse Display Team

4:15pm

Class 41

Hunting Scurry

Followed by...

Single Heavy Horse in Harness with a Ladies or Stallion Cart

Class 3

ACTIVITY ARENA

(provisional and subject to change)

kcomlogo cmyk.png

9:00am

Yorkshire Bouncers Fly Ball Team

9:45am

Dangerous Steve – Stunt Show

10:30am

Sheep Dog Demonstration

11:15am

Classic Tractor Parade

12 noon

Yorkshire Bouncers Fly Ball Team

12:45pm

Sheep Dog Demonstration

1:30pm

Great Driffield Radio Mascot Race

2:15pm

Dangerous Steve – Stunt Show

3:00pm

Yorkshire Bouncers Fly Ball Team

3:45pm

Sheep Dog Demonstration

4:30pm

Dangerous Steve - Stunt Show

5:15pm

Classic Tractor Parade

FUN DOG SHOW

In aid of and organised by

RYDALE DOG RESCUE

Entry Fee- £1.50 per entry  *  Entries taken from 10:00am

Judging commences: 11:00am

1. Cutest Puppy (Dog under one year of age).

2. Most gorgeous girl (Female dog any age).

3. Most fabulous fella (Male dog any age).

4. Golden Oldie (dog over seven years of age).

5. Happiest Rescue Dog

6. Best biscuit catcher.

7. Dog with the waggiest tail.

8. Dog most like its owner.

9. Dog with most appealing eyes.

10. Dog that can perform the best trick.

11. Stunning small dog (12” or less at the shoulder).

12. Best looking big dog (over 12” at the shoulder).

13. The dog the judge would most like to take home.

14. Best child handler.

15. Best family pack (all dogs must be from same household).

16. Best long haired dog (any age, breed, sex).

17. Best short haired dog (any age, breed, sex).

18. Dog with the best ears.

19. Best in show (Winners from previous eighteen classes are eligible to complete for Best in Show and Reserve Best in show)

HORTICULTURE MARQUEE DEMONSTRATIONS

11:00am

Gardening with Children

John Hickling

12 noon

Growing Flowers for Cutting

Jill Smith - Binnington Blooms

12:30pm

Schools' Challenge Trophy Presentation

1:00pm

Floral Art

2:00pm

How to Create a Wild Flower Meadow

Dan Carne - UK Woodmeadow Network

3:00pm

Recycling in your Garden

Colin Maughan

Presentation of Trophies

4:00pm

COOKERY DEMONSTRATIONS

"Let's celebrate the best of British"

DEMONSTRATIONS

10:00am

Family favourites!

11:30am

Party plates!

1:00pm

Delicious desserts & treats!

2:30pm

Party plates!

4:00pm

Family favourites!

lip-logo copy.png

COUNTRYSIDE ARENA

9:00am

Yorkshire Wildlife Trust – Pond Dipping

9:30am

Gundogs

10:30pm

Terrier Racing

12 noon

Fly Fishing Demonstration

1:00pm

Yorkshire Wildlife Trust – Pond Dipping

1:30pm

Gundogs

2:30pm

Terrier Racing

3:30pm

Fly Fishing Demonstration

4:30pm

Gundogs

5:00pm

Terrier Racing