DRIFFIELD SHOW 2022

Thursday 21st July: Timetables

WOOLLEY & PARKS MAIN RING

Please note that the times below are approximate and are subject to change 

8:00am

Class 45

ROR Retrained Racehorse Novice Showing Series

9:00am Followed by

BSPS Mountain & Moorland - Ridden

UKPH Mountain & Moorland In-Hand Gold Medal Series

Class 46

Class 47

9:00am Followed by

Class 48

Class 49

CHAPS Coloured Horses & Ponies - Ridden

CHAPS Coloured Horses & Ponies - In-Hand

10:00am

Pair of Heavy Horses both Agricultural & Trade

Class 4 & 5

11:00am

Class 55

Inter Hunt Relay Competition

12 noon

Atkinson's Action Horse Display Team

12:30pm

Class 7 - 15

Agricultural Horses In-Hand & HOYS qualifier

2:30pm

Heavy Horses - Single Argricultural

Class 6

3:10pm

GRAND PARADE - Prize winners and presentation of awards

3:45pm

Atkinson's Action Horse Display Team

4:15pm

Class 16

Heavy Horses - Ridden

4:45pm

Private Driving Classes & HOYS qualifier

Class 50 - 54

ACTIVITY ARENA

(provisional and subject to change)

kcomlogo cmyk.png

9:15am

Sheep Dog Demonstration

10:00am

Classic Tractor Parade

10:45am

Dangerous Steve – Stunt Show

11:30am

Sheep Dog Demonstration

12:15pm

Classic Tractor Parade

1:00pm

Dangerous Steve – Stunt Show

1:45pm

Great Driffield Radio Mascot Race

2:30pm

Sheepdog Demonstration

3:15pm

Dangerous Steve - Stunt Show

4:00pm

Classic Tractor Parade

FUN DOG SHOW

In aid of and organised by

RYDALE DOG RESCUE

Entry Fee- £1.50 per entry  *  Entries taken from 10:00am

Judging commences: 11:00am

1. Cutest Puppy (Dog under one year of age).

2. Most gorgeous girl (Female dog any age).

3. Most fabulous fella (Male dog any age).

4. Golden Oldie (dog over seven years of age).

5. Happiest Rescue Dog

6. Best biscuit catcher.

7. Dog with the waggiest tail.

8. Dog most like its owner.

9. Dog with most appealing eyes.

10. Dog that can perform the best trick.

11. Stunning small dog (12” or less at the shoulder).

12. Best looking big dog (over 12” at the shoulder).

13. The dog the judge would most like to take home.

14. Best child handler.

15. Best family pack (all dogs must be from same household).

16. Best long haired dog (any age, breed, sex).

17. Best short haired dog (any age, breed, sex).

18. Dog with the best ears.

19. Best in show (Winners from previous eighteen classes are eligible to complete for Best in Show and Reserve Best in show)

HORTICULTURE MARQUEE DEMONSTRATIONS

11:00am

Gardening with Alpines

Mark Padgett - Skerne Alpines

12 noon

Arranging Flowers for the Cack-Handed

Gill Hodgson

12 noon

'Does the Queen Abdicate?' A talk about

Bees & Bee Keeping 

Wendy Maslin - Beverley Bee Keepers

2:00pm

Floral Art

Andrew Grisewood - International Floral Artist

COOKERY DEMONSTRATIONS

"Let's celebrate the best of British"

DEMONSTRATIONS

10:00am

Family favourites!

11:30am

Party plates!

1:00pm

Delicious desserts & treats!

2:30pm

Party plates!

4:00pm

Family favourites!

lip-logo copy.png

COUNTRYSIDE ARENA

9:00am

Yorkshire Wildlife Trust – Pond Dipping

9:30am

Gundogs

10:30pm

Terrier Racing

12 noon

Fly Fishing Demonstration

1:00pm

Yorkshire Wildlife Trust – Pond Dipping

1:30pm

Gundogs

2:30pm

Terrier Racing

3:30pm

Fly Fishing Demonstration

4:30pm

Gundogs

5:00pm

Terrier Racing